Rynek gospodarczy w naszym państwie zmienił się w czasie ostatnich dziesięcioleci nie do poznania. Przeprowadzając rozmowy z pokoleniem które ma już swoje lata można się przekonać o tym, że sporo z tych osób przez całe swoje życie było zatrudnionych w jednym zakładzie pracy. Wynika z tego cała masa nieporozumień i sytuacji konfliktowych w relacjach na linii dzieci-rodzice. Dorośli w starszym wieku nie potrafią zrozumieć decyzji swoich dzieci o ciągłych zmianach zatrudnienia. Nie mogą oni pojąć tego, że dynamika rynku pracy jest obecnie tak wysoka, że ludzie którzy marzą o tym aby odnieść sukces muszą ciągle się rozwijać i poszukiwać nowych dróg prowadzących na sam szczyt kariery zawodowej.

Etat – możliwość stabilnego zatrudnienia
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów zatrudnienia jest praca etatowa. Posiada ona wiele plusów. Można wśród nich wymienić między innymi normowany czas pracy, możliwość uzyskiwania zwolnień od lekarza jak również płatnych urlopów wypoczynkowych. Jednak bardzo często w przypadku zatrudnienia tego rodzaju osiągane wyniki finansowe pozostawiają wiele do życzenia. Może i pewna stabilność pozwala na komfort psychiczny, jednak dla osób które posiadają żyłkę do biznesu i z wewnętrzną potrzebą zdobycia sukcesu nie będzie to droga którą można polecić z czystym sercem. Na szczęście elastyczny rynek pracy zapewnia takim ludziom rozwój zawodowy na wielu płaszczyznach.

Praca wykonywana zdalnie
Duże korporacje, zwłaszcza te z dużym udziałem kapitału zagranicznego, coraz chętniej odchodzą od tradycyjnych sposobów zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza branży technologicznych, w których nie jest niezbędne wykonywanie obowiązków w siedzibie przedsiębiorstwa. Sporą część obowiązków można bowiem wykonywać przy pomocy komputera i internetu. Praca wykonywana zdalnie jest bardzo popularna w takich zawodach jak na przykład informatycy, graficy komputerowi jak również dziennikarze. Jest to doskonały pomysł na zarobek dla osób częściowo wykluczonych z rynku pracy – na przykład dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością z ograniczoną możliwością przemieszczania się a także dla młodych matek, którym zależy na tym, aby jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi pociechami. Praca świadczona zdalnie ma wiele korzyści. Jedną z najważniejszych z nich jest to, że można ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego domu jak również pokój hotelowy podczas urlopu.

Własna firma – jakie korzyści otrzymuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnej działalności gospodarczej. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Wszystko zależne jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na własny rachunek? Jak wynika z doświadczenia sporej grupy osób, które zdecydowały się na ten krok, podstawową korzyścią są wyższe zarobki. Zyskuje się również niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując na własny rachunek samemu decyduje się o tym, ile czasu można poświęcić na pracę, a ile na odpoczynek. Jak widać, rynek pracy jest na tyle elastyczny, że każdy z pewnością znajdzie na nim miejsce. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Niekiedy potrzeba czasu by znaleźć najbardziej optymalną dla siebie drogę kariery.