Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia sytuacja na rynku pracy wyglądała w taki sposób, że najczęściej spotykane były umowy na etat i to w należących do państwa przedsiębiorstwach. Dopiero z początkiem lat dziewięćdziesiątych nastąpiła prywatyzacja licznych spółek i zaczęły na szerszą skalę tworzyć się firmy prywatne. Rozszerzenie horyzontów biznesowych na zachód poskutkowało tym, iż na rodzimy rynek bardzo chętnie zaczęły wchodzić również korporacje międzynarodowe oferujące nowoczesne formy podjęcia pracy. Zrewolucjonizowało to podejście do zatrudnienia. Praca w oparciu o etat powoli zaczyna być mniej atrakcyjna niż prowadzenie własnej firmy albo podejmowanie zleceń jako wolny strzelec. Jakie można wymienić korzyści z tego, iż ktoś sam dla siebie organizuje zatrudnienie?

Własna firma – sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem
Otworzenie własnej firmy ma zarazem swoje ciemne oraz jasne strony. Jeśli chodzi o pozytywne strony medalu, to przede wszystkim wyszczególnić trzeba wolność i różne możliwości w decydowaniu o czasie pracy i o tym kiedy się bierze urlop. Nie trzeba się za każdym razem prosić przełożonego o akceptację pomysłu. Jeśli chodzi o kwestie bardziej uciążliwe, to należy wskazać między innymi zobowiązania podatkowe, jakie należy opłacać niezależnie od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym działalność gospodarcza przyniosła zysk czy stratę. Konieczne jest więc takie zarządzanie finansami firmy, by w każdym momencie mieć chociaż niewielki zapas aktywów finansowych. Wolność jaką daje posiadanie swojej działalności da się definiować także przez pryzmat nieograniczonych możliwości rozwoju. W przypadku działalności jednoosobowej, to w ogromnej mierze od zaangażowania i zdolności jej właściciela zależy rozwój przedsięwzięcia. Z reguły bywa tak, że im bardziej właściciel jest zaangażowany i się stara, tym lepsze rezultaty może odnieść. Niestety związane jest to również często z poświęcaniem pracy więcej niż standardowe osiem godzin każdego dnia. Należy zatroszczyć się nie jedynie o bieżącą działalność ale także o sprawy księgowe jak również wizyty w urzędach. Wolność powiązana jest w takim przypadku z większymi obowiązkami.

Dla kogo jest dobre bycie freelancerem
Warto sobie zdawać sprawę z tego, że nie człowiek posiada odpowiednie zdolności do tego aby na własną rękę prowadzić działalność gospodarczą. Jako freelancer pracować mogą osoby niezmiernie przedsiębiorcze, które wiedzą czego chcą i z dużą konsekwencją dążą do realizacji własnych celów. Jeżeli ktoś z natury jest nieterminowy, stale się spóźnia czy żyje w permanentnym braku zorganizowania to raczej nie osiągnie w tym zakresie powodzenia. Wolny strzelec musi posiadać wrodzoną chęć rozwoju i dążenia do perfekcji. takie cechy z pewnością przysporzą mu ogrom korzyści zawodowych i będą powodem tego, że klienci będą polecać jego usługi pomiędzy sobą.

Dziedziny w jakich spełni się wolny strzelec
Samo zatrudniony może działać w bardzo licznych branżach. Coraz więcej przedsiębiorstw preferuje współpracę w modelu biznesowym. Zamiast otwierać kolejny etat, wolę one podjąć współpracę z inną firmą jako podwykonawcą. Dotyczy to zarówno branż artystycznych – jak na przykład fotografia a także stricte technicznych. Często freelancerami zostają pasjonaci informatyki. Nie ulega wątpliwości, że przechodząc na własny rachunek warto zdobyć wcześniej doświadczenie w zawodzie. Zaprocentuje to znacznie w kolejnych latach znacznie upraszczając prowadzenie działalności gospodarczej w licznych płaszczyznach. Doświadczenie zawodowe można uzyskać przykładowo podczas praktyk zawodowych lub stażu odbywanego po zakończeniu studiów.