24 lut Brak komentarzy admin School , ,

Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze jest nie mały stres. Wielokrotnie stres ten będzie mobilizujący, jednakże niekiedy może wydarzyć się tak, że przez zbytnie zaniepokojenie pretendent nie zaprezentuje się w tak dobrym świetle, jakby pragnął. Największe nerwy odczuwają osoby, które o zatrudnienie ubiegają się pierwszorazowo i nie posiadają jeszcze w tym względzie jakiegokolwiek doświadczenia. Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną warto przeczytać zwięzły poradnik, żeby wiedzieć, w jaki sposób się zachować, aby zrobić świetne wrażenie na domniemanym zleceniodawcy.

Gdzie poszukiwać informacji?

Pragnąc dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia rozmowy wstępnej oraz jak się w czasie jej trwania reagować, trzeba przeglądnąć specjalistyczne strony w Internecie. Jest to ogromne źródło wiedzy, w którym można odszukać sporą ilość notatek tworzonych przez osoby, dla których rekrutacja zleceniobiorców to coś zwyczajnego. Można także zobaczyć uczelniane biuro karier. Takie instytucje często organizują dla swoich osób studiujących specjalne szkolenia równocześnie z zakresu pisania życiorysu oraz listów motywacyjnych, jak również z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Im bardziej się człowiek przygotuje do tego zdarzenia, tym większe okaże się prawdopodobieństwo powodzenia.

O czym trzeba wiedzieć na początek?

Poszukując zatrudnienia, w głównej mierze trzeba świetnie być świadomym tego, co pragnie się wykonywać. Chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne wybrane przypadkowo, to tylko marnowanie czasu – można by go spożytkować na doszkolenie się. Następnym krokiem jest napisanie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym pokrótce przedstawi się przyczyny, dla których ubiega się akurat na to konkretne stanowisko. Po wstępnym pomyślnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na spotkania kwalifikacyjne.

Rekrutacja – podstawowe must have

Dwie główne rzeczy jeżeli chodzi o rozmowę wstępną – to właściwy strój oraz punktualność. Jeżeli chodzi o ubiór, to konieczne jest, by był zadbany i elegancki. Trzeba poznać charakter konkretnej instytucji. Jeżeli pretendent aplikuje na stanowisko w banku, to doskonałym pomysłem powinien być garnitur. Jeżeli ma być to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczająca będzie koszula. Strój musi być schludny i wyprasowany, tak aby od początku zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Tak samo istotna jest punktualność. Bez wyjątku należy przybywać kilka minut przed wyznaczoną godziną. Przesadność w tym względzie nie jest zaproponowana. Przybywanie na spotkanie znacząco wcześniej nie przyczyni się do dobrego wrażenia, a tylko można stwarzać problem, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Nade wszystko trzeba się wyspać. Zmęczony człowiek nie sprawia dobrego wrażenia. Wszystkie potrzebne dokumenty powinny być zapakowane w teczkę, tak aby się nie pomięły. Przydatne może okazać się również poczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by być świadomym, jak długo istnieje na rynku, jakich ma największych klientów oraz jakie są jej największe zalety. Trzeba podejść do aplikacji z uśmiechem – przyjaźnie nastawione osoby są znacznie lepiej odbierane niż ciągli maruderzy, którym nic w życiu nie sprawia przyjemności.