24 lut Brak komentarzy admin School , ,

Zawitanie Polski w zbiór państw stowarzyszonych w ramach Wspólnoty Europejskiej w znacznym stopniu udogodniło zagraniczne wyjazdy w celach zarobkowych. W tym momencie nie są potrzebne chociażby oficjalne pozwolenia na aktywność zawodową w innym państwie. Emigracja przychodowa rozrosła się na gigantyczną skalę kilkanaście lat temu. Ocenia się, że więcej niż milion mieszkańców naszego państwa wyniosło się do krajów zachodnich w poszukiwaniu bardziej płatnej pracy. Największą popularnością pod tym względem cieszyły się takie państwa jak Wielka Brytania czy Niemcy.

Praca w Wielkiej Brytanii – co należy wiedzieć?
Wylatując do pracy za granicę trzeba się właściwie rozplanować. Wiele osób dopuszcza następujący fałszywy krok – wylatują zupełnie bez wiedzy – bez planu, bez rozeznania czy bez minimalnych środków finansowych, jak mantrę powtarzając, że jakoś to musi być, przecież skoro tylu ludziom się powiodło w kilka dni odszukać na miejscu zajęcie zawodowe, to z jakiej racji im ma się nie powieść? W takich okolicznościach rozczarowanie pojawia się bardzo szybko, ponieważ rynek zatrudnienia w Wielkiej Brytanii się nasycił i w tej chwili nie jest tak, że zatrudnienie leży na ulicy.

W jaki sposób być przygotowanym do opuszczenia kraju?
Przede wszystkim należy wiedzieć w jakim celu się wyjeżdża. Jeżeli celem wylotu będzie zgromadzenie oszczędności, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie można nastawiać się na wygodne życie. Co prawda, praca w Wielkiej Brytanii przynosi spore przychody, jednak i koszty życia w tym państwie są wysoce wyższe niż w Polsce. Ludzie, którym zależy na zgromadzeniu jak największych oszczędności wielokrotnie decydują się na zbiorowe wynajmowanie pomieszczenia lub mieszkania. Wskazane byłoby o to zadbać jeszcze przed opuszczeniem kraju. Jeżeli lokalizacji do spania będzie się poszukiwało zaledwie na miejscu, wtedy może stać się tak, że kilka nocy będzie trzeba spędzić na przysłowiowej ławce w parku. Poszukując kawalerki do podnajmu dobrze jest zaczerpnąć z kontaktów przyjaciół już mieszkających na obszarze Anglii albo poszukiwanie rozpocząć za pośrednictwem stron internetowych. Internet może być również pożyteczny w znalezieniu zatrudnienia. O wszystko należy zatroszczyć się jeszcze przebywając w Polsce.

Etat – gdzie jej szukać?
Jak już wyżej wskazano, zatrudnienie jest możliwość znaleźć, jeszcze przebywając w kraju. W tym zakresie należy sprawdzać oferty zatrudnienia zlokalizowane na portalach z ogłoszeniami. Następnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług organizacji, które mogą reprezentować w poszukiwaniu zatrudnienia. Takie wsparcie dotyczy mimo wszystko zasadniczo z dodatkowymi opłatami, w związku z tym również kwestia ta powinna zostać odpowiednio rozważona. Ostatnia dostępna sposobność, to poszukiwanie zatrudnienia po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Jest to ewentualność najbardziej nieostrożna. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że planując wyjazd zarobkowy do obcego kraju, należy mieć jakieś zasoby finansowe. Nawet zakładając, że szybko uda się znaleźć zatrudnienie, to mimo to pierwsza gratyfikacja, przy odrobinie szczęścia będzie dopiero po pierwszym przepracowanym tygodniu. Należy posiadać przy sobie wystarczająco pieniędzy aby bez utrudnień móc się do tego czasu utrzymać. W Wielkiej Brytanii działa dobrze rozwinięte doradztwo pracy, z usług którego można skorzystać, poszukując zatrudnienia.