24 lut Brak komentarzy admin School , , ,

W jaki sposób uzyskać doświadczenie w zawodzie? W jaki sposób zaprojektować drogę zawodową, aby poczuć zadowolenie z pędzącej kariery? Przede wszystkim na takowe pytania powinni sobie udzielić odpowiedzi wszelkie osoby, które na drodze branżowej stawiają swoje pierwsze kroki. Co prawda, przygotowanie zawodowe w placówkach kształcenia zawodowego z roku na rok jest o wiele efektywniejsza, to mimo wszystko nie eksploatuje ona całkowicie tematu. Szczęśliwie młodzi ludzie doskonale radzą sobie w świecie wirtualnym i to z tego miejsca czerpią cenną wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób zaplanować własny rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – coraz częściej jednak zleceniodawcy zwracają uwagę na jeszcze pewną sprawę, a mianowicie na uzyskane do tej pory doświadczenie w branży. Błędem osób starających się o pracę jest najczęściej brak koncepcji. Podczas szkoły poszukują oni zleceń tymczasowych, które choćby w minimalnym stopniu nie są powiązane z charakterem działalności, jaki chcieliby wykonywać w okresie przyszłym. W dwóch słowach rzecz ujmując, jest to marnowanie czasu. Osoba, która ma zamiar pracować w marketingu powinna już na etapie nauczania szkolnego uzyskiwać doświadczenie w konkretnym zakresie, a nie szukać zatrudnienia w najbardziej znanych restauracjach szybkiej obsługi, (co z kolei może okazać się świetnym pomysłem dla przyszłych kucharzy. Na tym etapie następuje wątpliwość – w jakiej formie zdobywać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A może to wolontariat okaże się najlepszym środkiem zaradczym? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie posiadają jak dotąd jakiegokolwiek doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Należy pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia. Motywacją może stać się poczucie satysfakcji z doskonale wykonywanej pracy oraz zdobywane doświadczenie które zaprocentuje w przyszłości. Kolejnym etapem jest praktyka zawodowa. Najczęściej odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a również osób studiujących. Na praktykę zawodową najlepiej jest stawić się do instytucji, z którą wiąże się niejakie marzenia dotyczące zatrudnienia w dalszej perspektywie, może się bowiem zdarzyć, że bez zarzutu realizując wydzielone zadania, zostanie się zapamiętanym i zdobycie późniejszej pracy nie będzie problematycznym wyzwaniem. Osoby, które posiadają dotąd jakieś doświadczenie mogą ubiegać się o wynagradzany staż.

Zatrudnienie – na etat czy własna aktywność zawodowa?
Doświadczenie pozyskiwane podczas praktyk lub stażu zaprocentuje nie tylko w przypadku poszukiwania zatrudnienia w oparciu o etat, ale również w przypadku gdy rozważa się poprowadzenie swojej działalności gospodarczej. Dzięki zdobytym umiejętnościom poznaje się przede wszystkim ze specyfiką konkretnego rynku. Można również zobaczyć dobrze prosperujące mechanizmy, które następnie przeniesie się na własne pole branżowe. Jednakże pamiętać trzeba o tym, że własna działalność gospodarcza to szansa dla osób, które posiadają interesujący pomysł na biznes. Z roku na rok konkurencja jest bowiem coraz okazalsza i nie tak prosto zachować stabilność pieniężną. Przed tym jak zainicjuje się własną firmę należy odrobinę zapracować na czyjś rachunek, aby zdobyć cenne doświadczenie.